U O.Luci obilježena 23.obljetnica velike bitke Boj na Galićima

Galići su povijesna bitka i ostat će upamćena kao simbol pobjede

U Oštroj Luci je obilježen jedan od velikih datuma iz Domovinskog rata, bitka za opstojnost žitelja oraške općine koja se dogodila 19.srpnja 1992.godine i ostala je upamćena kao Boj na Galićima. Obilježavanje 23. obljetnice ove slavne bitke započelo je u crkvi Imena Marijina u Oštroj Luci svetom misom za sve poginule branitelje koju je predvodio vlč. Ivo Kopić i koji je u svojoj nadahnutoj propovijedi među ostalim kazao,

 

- Ta čuvena bitka bila je u jednom povijesnom trenutku čuvarica prostora na kojima živimo, čuvarica čiji su štit činili ljudski životi. U prvom redu oni najodaniji koji su pali u borbi, a onda i životi svih vas koji ste bili dio toga. Svih vas koji ste sve to vidjeli i na vlastitoj koži preživjeli. Da su naši branitelji štedjeli sebe, nikada ne bi otišli u boj i da su sebe štedjeli toga dana, ovo selo i ovaj lijepi kraj ne bi se obranio.


Polaganje vijenaca


Prvi dio protokola obilježavanja 23.obljetnice završio je kraj Spomen obilježja u O.Luci, gdje su predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti, te predstavnici udruga, ratnih postrojbi i mjesnih zajednica O.Luka i Tolisa položili vijence i upalili svijeće u spomen na poginule, a molitvu opijela predvodio je vlč.Bartol Lukić.
Sjećanja na današnji dan 1992.godine kod svih prisutnih bila su pomiješana s tugom i ponosom. Da bi obranili Oštru Luku, Orašje i Posavinu, svoj život u temelje današnje slobode ugradili su hrvatski branitelji Luks, Šicer, Tuna, Kone i Đuro, a njihove riječi opraštanja bile su „Ne dajte im braćo Luku“. Te riječi dugo su odzvanjale u ušima branitelja, davale im snagu, volju, lavlje srce i jedinstvo s kojim je obranjen ovaj prostor.


Pobijedili nadmoćnog neprijatelja


-Sjećanjem na današnji dan također se i ponosimo jer smo pobijedili nadmoćnijeg neprijatelja i opstali na svojim povijesnim hrvatskim ognjištima naših pradjedova. Posavina je obranjena još mnogo puta, ali su Galići ostali simbol pobjede ostvarene i zasnovane na snazi onih koji vole svoj dom i svoje ognjište. Ovo je dan kojeg ne smijemo zaboraviti i generacije koje dolaze poslije nas moraju znati tko su bili branitelji i vitezovi koji su dali svoje živote za našu Posavinu, istaknuo je Marijan Kopić ministar branitelja u Vladi ŽP.

 

U tom vremenu Boj na Galićima je čak i opjevan u stihovima posavskog pjesnika Tunje Oršolića- Makarića. Tog dana je srbo-čletnički agresor po cijeloj crti bojišnice izveo žestok pješačko-tenkovski napad uz jaku topničku potporu s namjerom zauzimanja oraškog teritorija. Najveća žestina napada, govore preživjeli branitelji HVO-a, odvijala se oko sela Oštra Luka u zaseoku Galići i trajala je cijeli dan te srpanjske nedjelje. Protivnik je naišao na žestok i organiziran otpor branitelja, a borbe su bile toliko snažne da je isti dan crta obrane nekoliko puta probijana i vraćana. U konačnici borbom prsa u prsa, neprijatelj je doživio katastrofalan poraz, kako u ljudstvu tako i u ratnoj tehnici,
Marko Mišković

Ove web stranice koriste kolačiće kako bi poboljšale Vaše korisničko iskustvo i vodile analitiku o posjećenosti.
Saznaj više...

U redu Izbriši kolačiće