Cijene hrane već skaču, ne dirajte cijene struje - Postoje dva modela, koji će Vlada FBiH usvojiti?

Sva poskupljenja, naročito energenata, izazvaće lančane reakcije i osjetićemo ih svi

- Svjedoci smo da su u posljednje vrijeme i pekarski proizvodi poskupjeli i najbolje bi bilo da u moru poskupljenja, od struje pa nadalje, vlasti iskoriste mehanizme koji su im na raspolaganju, a to je, prije svega, smanjiti poreska opterećenja na rad poslodavcima kako bi se taj dio troškova mogao amortizovati, kaže za Oslobođenje ekonomski analitičar Faruk Hadžić i dodaje da će najavljeno poskupljenje energenata u Bosni i Hercegovini, posebno električne energije, ostaviti negativne posljedice za građane.

Do kraja mjeseca trebalo bi se znati koji od dva modela, ponuđena iz elektroprivreda, bira Vlada FBiH. Još prošle sedmice je resorni ministar Nermin Džindić istakao da će Ministarstvo energije, rudarstva i industrije formirati radnu grupu sačinjenu od predstavnika Ministarstva, obje elektroprivrede, FERK-a i Konkurencijskog vijeća kako bi se izbjegle eventualne tužbe i sporovi nakon donesenog finalnog modela.

Odoše radnici

Iz EPBiH kažu da će povećanje cijena struje biti za mali dio kupaca, njih oko 1.600, ali će se ipak tražiti mjere koje bh. privreda može prihvatiti. Muharem Žero, član UO poslodavaca Kantona Sarajevo, za naš list kaže da model EPBiH nije najbolje rješenje i da bi cijena struje za sve poslodavce trebala biti ista.

- Može se, na primjer, smanjivati pet posto u odnosu na tu cijenu za nekoga ko troši velike količine, ali ne smije prekoračiti cijenu koju je Vlada odredila. To treba biti jednocifren broj i dalje na tome stojimo, ali da neko ima povećanje od pet posto, a neko 55, to nije u redu. Vlada je ta koja donosi odluke, a mi ćemo uraditi sve da se u obrazloženju onog što zastupamo shvati, ko to hoće naravno, da smo u pravu. Vlada će odgovarati za sve posljedice koje izazove nekim drastičnim povećanjima, a koja će dovesti do obustave investicija ili do toga da investitori zaobilaze BiH, jer je najveći problem što nam odoše djeca, radnici, svi koji nešto mogu uraditi, ističe Žero i navodi da EPHZHB još nije krenuo u povećanje cijena električne energije.

- Kod nas ima više od 200 posto veće cijene u ugovorima koje su ljudi dobili na potpis. EP iz Hercegovine to malo racionalnije posmatra, mada i oni kažu da će poštovati Vladine odluke. Prije mjesec sam dobio ugovor od EPBiH koji sam morao potpisati sa povećanjem od oko 120 posto, jer bi mi isključili struju. Vlada treba odrediti gornji nivo cijene struje i da to bude godinu, pa ćemo onda opet sjesti i vidjeti šta dalje, naglašava Žero.

Posljedice po građane

Ekonomski analitičar Faruk Hadžić smatra da će najavljeno poskupljenje energenata u BiH, ponajviše električne energije, ostaviti negativne posljedice po građane.

- Čak i ako njima struja ne poskupi, a s druge strane poskupi privrednim subjektima, to će se u konačnici odraziti na veće cijene proizvoda ili pruženih usluga. Na tržištu imamo i povećanje cijene drugih energenata, poput prirodnog gasa, nafte, što dodatno otežava poslovanje privrednih subjekata. Čak i u situaciji da su možda privredni subjekti mogli amortizovati dio povećanja cijena struje u BiH, sada će to biti veoma teško, izazovno, zbog rasta drugih cijena. Već vidimo posljednjih dana da su pekarski proizvodi počeli poskupljivati i ono što je dobronamjerna sugestija u cijeloj priči je da vlasti iskoriste one mehanizme koje imaju na raspolaganju, a to su prije svega smanjivanje poreskog opterećenja na rad poslodavcima kako bi se taj dio troškova mogao amortizovati, navodi Hadžić.

Ističe i najave MMF-a da će doći do većeg povećanja cijena do kraja godine, kao i umjerenog rasta do polovine naredne, “kada bi se, po njima, ovaj privremeni energetski šok i rast cijena trebao zaustaviti i vratiti u normalu”.

- Struka stalno apeluje da se do polovine naredne godine ne naplaćuje akciza na gorivo, jer pri većem rastu cijena goriva država naplaćuje i više kroz PDV, imaju puno više novca na raspolaganju zbog inflacije i trebalo bi dio istog vratiti građanima i privredi, zaključuje Hadžić.

Nerazumni ugovori

Suhad Ećo, član UO UPFBiH, kaže da poslodavci ne mogu prihvatiti poskupljenje struje u vrijeme krize, jer bi se sve to negativno odrazilo na rad, uz velike gubitke.

- Najbolji bi model bio da Vlada sačeka s najavljenim poskupljenjima ukoliko dođe do stabilizacije na međunarodnim berzama kada je u pitanju struja. Poslodavci trebaju iskoristiti domaće resurse, tačnije, koliko ima domaće proizvodnje. Predlažemo da u narednih pola godine ne dođe do poskupljenja, da zadržimo cijene. Ukoliko, ipak, mora doći do toga, neka cijena bude opravdana, ali najavljeni iznos od 100 posto je nerazuman i neprihvatljiv. Da je bar 10 ili 20 posto, ali sve preko toga je previše. Treba sagledati kako će se sve to odraziti na male, srednje i velike potrošače i naći rješenje, kaže Ećo.

Ove web stranice koriste kolačiće kako bi poboljšale Vaše korisničko iskustvo i vodile analitiku o posjećenosti.
Saznaj više...

U redu Izbriši kolačiće