Koliko košta smrt u BiH? - Neko želi pokrov, neko krst na sanduku, a sve to ulazi u cijenu

Koliko košta smrt u Bosni i Hercegovini? Koliko koštaju sahrane, ukopi i grobna mjesta, pitali smo nadležne.

Anera Junuzović iz KJKP "Pokop" Sarajevo kaže kako je ovo pitanje opširno i potrebno je izdiferencirati šta je grobno mjesto a šta ukop.

- Ukoliko osoba koja je preminula nema rezervisano na određenim grobljima, onda grobno mjesto košta 46,80 maraka sa pdv-om a obavlja se na jedinom aktivnom komunalnom groblju Vlakovo. Tehnički dio podrazumijeva ukop, što znači iskop grobne jame, nosioce prilikom sahrane ili dženaze, spuštanje preminulog u grobnu jamu, formiranje grobnog mjesta. Što se tiče vjerskog obreda, to rade vjerske zajednice, koje određuju cijene svojih usluga, pojašnjava Junuzović.

Cijene pogrebne opreme su ostale na nivou koji je bio prije pandemije.

- Pogrebna oprema podrazumijeva sanduk, odnosno lijes ili kovčeg. Neko želi pokrov, neko želi krst na sanduku. Sve to ulazi u cijenu. Naravno, postoje različite vrste sanduka, različite vrste pogrebne opreme, pa se samim tim razlikuje i cijena, dodaje.

Što se tiče samog plaćanja, navodi Junuzović, nikada se nije desilo da dženaza, sahrana ili ukop kasni zato što porodica nema materijalnih sredstava.

- Uvijek se nađe neko optimalno rješenje. Ukoliko osoba nema nijednog živog srodnika ili se radi o porodici koja je u teškoj materijalnoj situaciji, obraćamo se Kantonalnom centru za socijalni rad koji pokreće proceduru utvrđivanja i ispunjavanja uslova da li oni mogu snositi troškove tog tehničkog dijela. Jako je bitno spomenuti da se radi o tehničkom dijelu, odnosno samom ukopu. Kada osoba nema srodnika, troškove tog ukopa snosi Ministarstvo socijalnog rada, odnosno centar za socijalni rad, naglasila je.

Ove web stranice koriste kolačiće kako bi poboljšale Vaše korisničko iskustvo i vodile analitiku o posjećenosti.
Saznaj više...

U redu Izbriši kolačiće