U ratu je iseljena cijela Posavina, a danas se čiste Livno, Tomislavgrad, Posušje, Mostar …itd

Bolje bismo živjeli da nije političara koji sebe smatraju “od Boga probranim” vladati.

Diana Zelenika, zastupnica HDZ-a 1990. u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, kaže kako je njezina prva i jedina ljubav medicina, ali i kako je naprosto osjetila nužnim ući u politiku i aktivno raditi na pravljenju boljeg društva i općenito države.
– Političarka Diana je nužan oblik društvenog ponašanja i djelovanja kako bi u ovoj našoj BiH, bilo ugodno, kvalitetno i lijepo živjeti liječnici Diani i svim građanima naše zemlje – ističe u intervjuu za Dnevni list. Osobnost koju pokazuje i predstavlja, kao liječnica i kao političarka, svakako je nešto što nije uobičajeno u svakodnevnici koju imaju bh. građani.
-Uvijek može biti bolje, iako ja sve vrijeme činim sve što je u mojoj moći. Kolege me predlažu, narod bira i očito je kako tu postoji i prepoznata je neka kvaliteta – kaže Zelenika.
Što se događa u državnom parlamentu? Nedavno ste govorili o ljudskim pravima, ali i o zastupničkim plaćama i djelovanju nekih zastupnika u više radnih tijela – povjerenstava?
– Ovo svakako nije jedno pitanje, jedna tema, pa ću najprije reći kako nas je narod birao da ga predstavljamo, pravimo i usmjeravamo provođenje zakona po mjeri čovjeka. Svi smo mi došli tu, mislim na Parlament, iz naroda sa svojim zanimanjima i onim problemima koje smo uočili u sredinama gdje smo radili i živjeli. Iskustva prakse bi bilo jednostavno pretvoriti u zakone kao podlogu za bolje društvo i za bolji život građana, da nije političara koji sebe smatraju “od Boga probranim” da vladaju i upravljaju s “dolje nekim narodom”! Zbog toga sam digla glas i dobila potporu velike većine kolega, protiv činjenice da se neki zastupnici osjećaju svemoćni pa apliciraju u deset i više nekih povjerenstava, što je fizički i praktično neizvodivo, osim u dijelu naplate honorara, koji su opet sramotno nerealni i veliki!
Evo, najprije pokušavamo, pokušavam pomesti u svom dvorištu – Parlamentu. Pitali ste za ljudska prava i diskriminaciju. Nažalost, to je sveprisutna pojava u našoj državi, a najjednostavnije je objašnjivo kroz geslo političke oligarhije “Tko nije s nama protiv nas je!”, a onda čovjek nailazi na nezamislive probleme u privatnom, a poglavito u profesionalnom dijelu života. Podvrgnut je obiteljskim prijetnjama, poslovnoj diskriminaciji do nezamislivih ponižavanja, a sve iz razloga što ne mislite kao oni i što im niste lojalni do sluganskih razina.
Vaš slučaj je zanimljiv. Doktorica ste znanosti sa svim referencama za napredak u struci, pa ipak vam četiri godine na Sveučilištu u Mostaru ne daju zvanje docenta?
– Rekla sam već: riječ je o jasnoj političkoj diskriminaciji. Za svoj rad sam uvijek dobivala najbolje ocjene, kako od pacijenata tako od kolega i studenata! Moj politički stav koji nije bio “za njih” oni su ga protumačili “protiv nas”, automatski me je stavio u poziciju nepodobne i određene su mi sankcije. U svom interesu i u interesu svih onih koji su me birali, a u istoj ili sličnoj situaciji su, morala sam dignuti glas i iskoristiti poziciju u Parlamentu. Rezultat ste vidjeli ili rezultata za sad nema, politički moćnici postavljaju i Ombudsmane za ljudska prava pa samim time kreiraju i njihova mišljenja. Vjerojatno će moj slučaj završiti na sudu u Strasbourgu i pokrenuti cijelu lavinu političkih anomalija u našoj državi. Ponavljam, odustat neću, to nemam pravo jer sam obećala biti “glas naroda”, a kada je tako onda osobni problem stavljam 100 posto u funkciju narodnog interesa.
Zanimljiva su bila vaša obraćanja braniteljima u izbornoj kampanji?
– Lijepo ste to rekli: “obraćanja”, a ne “obećanja”. Drugi su im obećavali ostvarenja izgubljenih prava, bolju skrb o njima, isticali zasluge branitelja u stvaranju države! Upitala bih branitelje što im je realizirano? Izuzmimo rodbinsko-stranačke relacije u pojedinačnim slučajevima i... onda možemo konstatirati: poštovane kolege branitelji sve su vas i nas slagali. Kad ovo govorim, nećete mi zamjeriti, nastupam kao dragovoljka Domovinskog rata, pripadnica HVO-a, iako znam kako su u jednako lošoj situaciji i branitelji iz redova ABiH. Uz devizu “glasujte za nas”, obećali su vam da će kao stranka u vlasti (mislim na HDZ BiH) preuzeti Ministarstvo branitelja! Jesu li?
Koliko ih zanima priča o braniteljima najtransparentnije se vidi ili ne vidi politički stav o naglom višebrojnom procesuiranju pripadnika HVO-a za navodne ratne zločine u Domovinskom ratu. Odmah da istaknem, osobni stav i stav stranke HDZ-a 1990. je kako je ratnih zločina bilo, manifestirali su se kroz djelovanje pojedinaca ili neformalnih grupa ljudi koji su formalno bili u postrojbama HVO-a i apsolutno smo za to da se ti, takvi i djela koja su počinili procesuiraju i sankcioniraju!
Međutim, neprihvatljiva je konstatacija tužitelja BiH (skoro u svim optužnicama) da je “1992. i 1993. godine HVO u sudjelovanju s HV-om” ili preciznije “političkim vodstvom države Hrvatske”, “izvršio sistematski i sveobuhvatan napad na civile ... .., a sve u funkciji udruženog zločinačkog poduhvata...!”
Gospodo tužitelji, ne znam tko vam daje naputke za takve konstatacije-optužbe, ali nisu točne i neće proći. Nedopustivo je da na takav perfidan način stigmatizirate jedan narod. Savršeno je jasno kako politika ili političari koji upravljaju bh. tužiteljstvom imaju za cilj procesuirati i presuditi za “udruženi zločinački pothvat” određen broj HVO časnika i vojnika, a sve u cilju izmišljanja-podebljavanja dokaza Haaškom sudu i utjecanja na presudu Prliću i ostalim 2017. godine!
Ako me sad pitate gdje je tu odgovornost hrvatskih političara u BiH?! Pa, apliciraju u vlasti i zadaća im je da se na najstručniji i najodgovorniji način postave naspram navedenih problema. Oni su nam dužni objasniti od kuda sada, poslije izbora, ovoliko otvorenih procesa protiv Hrvata, oni moraju odgovoriti na medijske navode da se vodi istraga preko 400 slučajeva i da je obuhvaćeno više od 2000 ljudi! Svakako ovo pitanje nisam uputila mladom ministru pravosuđa BiH, koji usput rečeno, navodi da nema nikakve dosadašnje poveznice niti reference iz oblasti pravosuđa.
Potpisali ste rezoluciju o Srebrenici?
– Kao što sam prethodno spomenula, zločini su učinjeni, počinitelji imaju ime i prezime i niti jedan zločin kao takav ne smije stigmatizirati cijeli narod-naciju. Moje uvažavanje rezolucije o Srebrenici je samo želja da se počinitelji zločina izvedu pred lice pravde, da djeci i svim pokoljenjima iza nas ne ostavljamo i taj teret, kao povijesnu glupost i izvrsnu podlogu za trajnu mržnju.
Egzodus Hrvata iz BiH je tragedija
– U ratu je iseljena cijela Posavina, a danas se čisti Livno, Tomislavgrad, Posušje, Mostar ...itd. Odlaze cijele obitelji. 60-tih godina su Hercegovci išli u inozemstvo trbuhom za kruhom, ali doma se živjelo, gradilo, školovala djeca, a danas odlaze cijele obitelji. Tragično! Samo me ne pitajte tko je odgovoran. Upitajte se, naglas, gdje su nestala radna mjesta (predratni Mostar 45.000 uposlenih), tko je vlasnik silne društvene imovine? Ma, nije niti bitno tko je vlasnik, bitno je što u njima nitko ne radi! – istaknula je dr. Zelenika.
Merkel dolazi u jedno pijano društvo
– Poslije Margaret Tacher najveće žensko ime u svjetskoj politici, vjerojatno i najveće. Žena sigurno ne dolazi na izlet, neće posjetiti ni kanjon Une, vrelo Bune, a niti Neum, a kada je tako, voljela bih da nam kaže u lice kakvi smo, kako nas oni kao najrazvijenija ekonomija svijeta s najkorektnijom socijalnom pričom, kako nas i gdje oni vide! Ja ne očekujem da će nam bilo što ponuditi. Tko još što pijancu nudi? A mi smo svakako pijano društvo! Otrijeznimo se! – naglasila je dr. Zelenika.

(Dnevni list)

Ove web stranice koriste kolačiće kako bi poboljšale Vaše korisničko iskustvo i vodile analitiku o posjećenosti.
Saznaj više...

U redu Izbriši kolačiće